Otrzymaliście list z ZUS-u?

Do wszystkich przyszłych emerytów wysyłane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych listy, w których podana jest informacja o stanie konta ubezpieczonego. 

Taką informację otrzyma każdy, kto na swoim koncie emerytalnym ma choć jedną składkę. Dla wielu będzie to prawdziwy „list prawdy”, ponieważ w środku znajdą informację na temat zgromadzonych składek oraz – co najważniejsze – przewidywanej przyszłej emerytury. O tym dowiedzą się wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają również symulację hipotetycznej emerytury. Jak wygląda prognoza? W dokumentach znajdziemy dwie kwoty. ZUS wylicza dwa warianty: wysokość świadczenia na ostatni dzień minionego roku i sumę wyliczoną na moment osiągnięcia wieku emerytalnego.

Pamiętać należy, że jest to jedynie prognoza – w ciągu kilkunastu, kilkudziesięciu lat wiele może się na rynku pracy zmienić. ZUS nie uwzględnia na przykład możliwości zmiany pracy (i wynagrodzenia) lub rezygnacji w ogóle z pracy.

Wysyłka listów zakończy się do 31 sierpnia. Nie wszyscy jednak znajdą go w swoich skrzynkach pocztowych. Klienci, którzy mają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali e-mail jako formę kontaktu, są powiadamiani przez ZUS drogą elektroniczną. ZUS zaznacza, że drogą mailową nie wysyła do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się o innych możliwościach odkładania na emeryturę, by była ona godna i satysfakcjonująca – skontaktuj się z nami.

+48 724 006 357

biuro@suif.pl