Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, zakupić komunikacyjne ubezpieczenie OC.
Co grozi za brak OC?
OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Chroni zarówno posiadacza pojazdu, który spowoduje wypadek czy kolizję, jak i poszkodowanego. Dzięki ubezpieczeniu odpowiedzialność finansową za szkody spowodowane przez ubezpieczonego ponosi zakład ubezpieczeń – do wysokości sum gwarancyjnych. Natomiast poszkodowany ma wypłacone odszkodowanie – nie musi np. naprawiać pojazdu z własnych środków.
Brak komunikacyjnego OC w Polsce wiąże się z karami, które nakładane są przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Fundusz zajmuje się m.in. kontrolowaniem spełnienia obowiązku ubezpieczenia oraz karaniem tych, którzy tego obowiązku nie dopełnili. Dlaczego posiadacze pojazdów dopuszczają do przerwy w ubezpieczeniu OC?
Najczęstsze przyczyny to:
UFG szacuje, że liczba nieubezpieczonych pojazdów może wynosić w Polsce nawet ponad 90 tysięcy.
Ile wynosi kara za brak OC?
Wysokość kary uzależniona jest od rodzaju pojazdu mechanicznego, minimalnego wynagrodzenia w danym roku oraz czasu przerwy w ochronie ubezpieczeniowej. W 2019 roku, w przypadku samochodów osobowych, kara wynosi:
Co istotne, nałożenie kary nie zwalnia posiadacza pojazdu z konieczności zakupu ubezpieczenia OC.
Potrzebujesz OC w korzystnej cenie? Skontaktuj się z nami i otrzymaj najlepszą ofertę
+48 724 006 357
*źródło: rp.pl